Зајакнете го имунитетот! Овие здрави намирници ќе ги сакате оваа есен!

In Здравје

Една од причините зошто ја сакаме есента, лежи во есенските плодови кои се од голема помош во јакнењето на имунитетот.

 

Лимон

Лимонот е посебно здраво и лековито овошје. И нашите баби го ценеле ова овошје кое било неизоставно во домашната аптека. Тоа не е ни чудно со оглед на дека лимонот е една од најголемите ризници на витамин Ц, главниот заштитник, главниот заштитник на нашиот имунитет. Исклучителен е во чистењето на организмот од штетни материи, ги исфрла отровите и го подобрува здравјето. Со овие полезности, се развија и бројни диети, бидејќи освен што го забрзува метаболизмот и создава чувство на ситост, истовремено и накрева уморното тело.

 

Круша

Оваа прекрасна, миризлива и вкушна овошка за некои е главно обележје во есента, атоа искористете ја сезоната, јадете ги свежи или од нив припремите разни јадења. Крушите е извор на витамините Ц, К, Б2, Б3 и Б6. За трудниците или мајките кои дојат, корисна е информацијата и дека крушите содржат и фолна киселина. Исто содржат и лациум, магнезиум и калиум. Витамин Ц и бакарот се антиоксиданси па јадењето круши прави чуда за Вашиот имунитет, а како почнува сезоната на настинките и грипот, не заборавајте уште денес да го набавите ова овошје.

 

Грозје

Иако постојат повеќе видови на грозје, кое и да го изберете, ќе го освежите телото и ќе ги внесите потребните витамини. Ови летни зрнца обилуваат со витамин А, Б6, Б и фолна киселина, а 100 грама грозје задоволува 25% од препорачаната дневна количина на витамин Ц. Ако имате мака од напади на гихт или ревматичен артритис, од голема помош може да Ви биде црвеното вино кое може да ги ублажи болките во овие случаи.

 

 

Смокви

Смоквите содржат и до 80 % вода, а истовремено се и овошје со најголема содржина на природни шеќери, па се изклучителен извор на енергија, а и го подобруваат и работењето на мозокот, ја подобруваат концентрацијата  и помнењето. Освен што се вкусни. може да се користат и за лечење на убоди од инсекти, а одамна се сметаат и за одличен афродизијак. Смоквите поволно влијаат и на  работата на дебелото црево.

 

Јаболка

Јаболката се овошје кое го сметаме за обично, може и досадно, а помалку ја забораваме поговорката “Јаболко на ден и лекар не Ви е потребен”. Просечно, едно јаболко содржи 4,5 гр диетални влакна.

You may also read!

Странците во Германија се помалку платени од Германците

Иако имаат исти квалификации и работат иста работа, странците во Германија по правило имаат помала плата од Германците, а

Read More...

Стипендии за студирање во Франција

Конкурсот е отворен за кандидати кои се заинтересирани да следат студии во Франција, на ниво Мастер или Докторат. Стипендијата ги покрива

Read More...

Kонкурс за Интеруниверзитетски магистерски студии по дипломатија и меѓународни односи

Амбасадата на Кралство Шпанија во Скопје информира дека Министерството за надворешни работи и соработка на Кралството Шпанија објави конкурс

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu