Category: Здравје

Пиењето жежок чај речиси двојно го зголемува ризикот од рак, потврдуваат најновите истражувања

Многу луѓе го започнуваат денот со шоља чај. Но, според една нова студија, оние кои го пијат врел можат

Мозокот на тинејџерите може да претрпи трајни промени уште по првото конзумирање на марихуана (студија)

Научниците предупредуваат дека и едно користење на канабис може да предизвика промена на мозокот кај тинејџерите. Една студија спроведена од

Шест трикови за попаметен и побрз мозок

Имате впечаток дека ништо не ви оди од рака? Неможете да се сетите што е тоа што сте требало

Како влијае начинот на живот врз плодноста? – д-р Митов

  Kога јадеме нездрава храна, кога не сме активни и пушиме – очекуваме да видиме негативно влијание врз нашето

Зајакнете го имунитетот! Овие здрави намирници ќе ги сакате оваа есен!

Една од причините зошто ја сакаме есента, лежи во есенските плодови кои се од голема помош во јакнењето на

Загрижувачки резултати од нередовен доручек кај децата

Истражувањето на Кралскиот колеџ и Лондонската школа за хигиена и тропска медицина покажа во колкав обем се предизвикуваат здравствени

Д-р Митов: Здравствени проблеми од употребата на животински млека

Кога ќе се спомне храна на бебе – веројатно на многумина првата асоцијација им е млеко. И така е, меѓутоа,

Пронајден лек за деменција?

Научниците се надеваат дека успеаа да пронајдат лек кој ги спречува сите невро-дегенеративни болести на мозокот, вклучувајќи ја и

Mobile Sliding Menu