Category: Наука и технологија

Мерцедес конструира луксузна јахта вредна 1,7 милион $ која може да ја купат само 10 мина во светот

Мерцедес-Бенз е познат по неговите луксузни коли, но компанијата е исто позната и по луксузните јахти кои беа претставени

На кој начин научникот Тесла го “тренирал” својот мозок?

Тесла бил еден од најголемите генијалци, а што придонело за тоа? Постојат ли трикови кои овој иноватор ги применувал

Д-р Методиј Чепреганов: Оние кои мислат дека се семоќни, имаат тешка параноја!

Во Македонија недостасува политичка зрелост, поради стравот и притисокот во народот. Вредноста е обезвреднета. Поради партиската подобност се поставуваат

Научници цели 20 години прибираа податоци и утврдија: Сонцето до 2050 година ќе олади

Група научници очекува дека Сонцето до 2050 година “необично ќе се излади”. Тие ова го нарекоа “екстремен минимум”, што

Кои фирми победија на натпреварот за почист воздух?

Избрани се петте иновативни компании што понудија технолошки решенија за намалување на загадувањето на воздухот во урбаните средини во

Најнови истражувања на универзитетот во Единбург! Со златото во борбата против ракот!

Последните истражувања покажаа дека во иднина, мали парчиња злато може да се користат во борбата со ракот. Студијата на

Најголемиот дисплеј поставен во ДУБАИ аквариум !

Со оглед на тоа дека Дубаи може да се пофали со највисоката зграда на светот, најбрзите полициски коли и

Направен најмалиот телефон на светот, должина 6см !

о екран од 2,45 инчи и должина од 6 см, е паметниот телефон кој го произведе компанијата Unihertz со

Кои се луѓето кои ги создаваат најпопуларните игри на интернет?

Гејминг индустријата во 2016 година оствари приход од дури 91 милијарда долари, со што ИТ индустријата повторно се покажа

Мозочни импланти во 2021 година

лон Муск очекува дека за четири години неговата нова компанија Neuralink ќе биде подготвена со првите мозочни импланти. Ова

Mobile Sliding Menu