Category: Истражување и развој

Експертите потврдуваат: Дури и една чаша алкохол дневно може да го зголеми ризикот од мозочен удар

Дури и умереното пиење алкохол може да го покачи крвниот притисок, а со тоа и да ги зголеми шансите

Loading...

Томе Ефтимов – најдобар млад научник за 2018 година

Претседателот Ѓорге Иванов го додели признанието „Најдобар млад научник“ за 2018 година на д-р Томе Ефтимов, кој работи на

Loading...

Развојот на науката и технологија во Унгарија – пример за регионот

Унгарија потрошила 1,4% од својот бруто-домашен производ (БДП) за цивилни истражувања и развој во 2015 година, што е 25-ти

Loading...

По јавната критика: СТОП за убивање мачки во научни цели

По силната јавна критика, одделот за земјоделство во САД (USDA) вели дека ќе престане да убива мачки за потребите

Loading...

Француски научници: Кучињата можат да намирисаат потенцијален епилептичен напад

Француските научници тврдат дека имаат доказ дека кучињата можат да намирисаат епилептичен напад. Тимот на Универзитетот во Рен се

Loading...

Изгубената историја за еден од најчудните научни експерименти во светот

Биосфера 2 е американски институт за научно истражување на Земјата кое се наоѓа во Оракл, Аризона. Изградена е меѓу

Loading...

Децата ја наследуваат својата интелигенција од нивната мајка, а не од таткото, велат научниците

Според истражувачите, генетиката на мајката одредува колку се паметни нејзините деца, а таткото не прави никаква разлика. Жените имаат поголема

Loading...

Оваа неверојатна 30 годишна студија вели дека ако децата го прават ова на 6 годишна возраст, добро ќе заработуваат кога ќе станат возрасни

Сакате да одгледате успешни деца? Оваа неверојатна 30 годишна студија вели дека ако децата го прават ова на 6

Loading...

Пиењето жежок чај речиси двојно го зголемува ризикот од рак, потврдуваат најновите истражувања

Многу луѓе го започнуваат денот со шоља чај. Но, според една нова студија, оние кои го пијат врел можат

Loading...

Мозокот на тинејџерите може да претрпи трајни промени уште по првото конзумирање на марихуана (студија)

Научниците предупредуваат дека и едно користење на канабис може да предизвика промена на мозокот кај тинејџерите. Една студија спроведена од

Loading...

Mobile Sliding Menu