Category: Истражување и развој

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Луѓето кои се будат рано наутро се навистина посреќни, потврдува науката

Жаклин Лејн, докторка во Општата болница во Масачусетс, неодамна спроведе истражување поврзано со спиењето и резултатите ги објави во

Најнова студија: Првородените деца се попаметни од помладите браќа и сестри

Ако сте средно или најмладо дете, ова може малку да Ве разочара. Очигледно, истражувањата покажале дека првородените деца најверојатно

Научници вбризгале човечки гени во мозоците на мајмуни и ги направиле поинтелигентни

Научници од Кина ставиле човечки гени во мозоците на мајмуни – експеримент кој, според најновата студија, се чини дека

Еден од десет случаи на детска астма е поврзан со загадувањето од сообраќајот

Четири милиони случаи на детска астма можат да бидат предизвикани од загадувањето на воздухот предизвикано од сообраќајот – околу

Коски и заби пронајдени во филипинска пештера може да ја променат историјата на човекот

Необичен човечки вид очигледно живеел на островот Лузон на Филипините пред околу 50.000 години. Врз основа на забите и

Дали додатоците во исхраната предизвикуваат рак? Еве што вели една нова студија

Истражувачите на Универзитетот ,,Тафтс” откриле дека хранливите материи од храната ни помагаат да живееме подолго – но, тоа не

Пцуењето, останувањето до доцна навечер и неуредноста се знаци на висока интелигенција

  Научниците открија дека останувањето доцна навечер е карактеристика на интелигентните луѓе. Тие исто така открија дека пцуењето и нивото

Објавена првата фотографија од црна дупка

Револуција во нашето размислување за еден од најмистериозните објекти на универзумот -  објавена фотографија од црната дупка наречена ,,Стрелец

Истражувањата откриваат: Мажите кои не можат да направат 10 склекови имаат зголемен ризик од срцеви заболувања

Средовечните мажи кои не можат да направат 10 склекови имаат значително поголем ризик од срцев или мозочен удар, открива

Mobile Sliding Menu