Author: Иван Шкоро

Луѓето кои се будат рано наутро се навистина посреќни, потврдува науката

Жаклин Лејн, докторка во Општата болница во Масачусетс, неодамна спроведе истражување поврзано со спиењето и резултатите ги објави во

Loading...

Зошто треба да купувате искуства, а не предмети

Паметно потрошени пари се оние со кои купувате доживувања и време, а не предмети. Голем број истражувања покажуваат дека кај

Loading...

Прво место во применета математика за Јована Танчевска – ученик од Битола

Применетата математика е гранка од математиката која се занимава со математички методи кои наоѓаат примена во науката, инженерството, бизнисот,

Loading...

Овие книги би требало да ги прочитате барем еднаш во животот!

1984, Џорџ Орвел Орвел во оваа книга ги истражува прашањата на цензурата, пропагандата и индивидуализмот, кога протагонистот се бори да

Loading...

Во внатрешноста на гробницата во Египет стара 4.400 години (Видео)

Гробницата стара 4.400 години што беше откриена на почетокот на овој месец во Сакара, на 30 километри од Каиро,

Loading...

Коски и заби пронајдени во филипинска пештера може да ја променат историјата на човекот

Необичен човечки вид очигледно живеел на островот Лузон на Филипините пред околу 50.000 години. Врз основа на забите и

Loading...

Експертите потврдуваат: Дури и една чаша алкохол дневно може да го зголеми ризикот од мозочен удар

Дури и умереното пиење алкохол може да го покачи крвниот притисок, а со тоа и да ги зголеми шансите

Loading...

Томе Ефтимов – најдобар млад научник за 2018 година

Претседателот Ѓорге Иванов го додели признанието „Најдобар млад научник“ за 2018 година на д-р Томе Ефтимов, кој работи на

Loading...

По јавната критика: СТОП за убивање мачки во научни цели

По силната јавна критика, одделот за земјоделство во САД (USDA) вели дека ќе престане да убива мачки за потребите

Loading...

Кога родителите ќе Ве навредат, еве зошто никогаш не смеете да им се налутите!

Тешко е да се најде личност која не е огорчена од своите родители. Па дури и ако биле совршени.

Loading...

Mobile Sliding Menu