Author: Бојана Алексова

Кои професори добија финансиски средства за објавени трудови во списанија со импакт фактор?

Во продолжение Ви го презентираме списокот на домашни професори/научници кои од страна на Министерството за образование и наука добија

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Најнова студија: Првородените деца се попаметни од помладите браќа и сестри

Ако сте средно или најмладо дете, ова може малку да Ве разочара. Очигледно, истражувањата покажале дека првородените деца најверојатно

Уништена е целата внатрешност на Нотр Дам од 12 век (Видео)

Катедралата Нотр Дам во Париз е уништена од огромниот пожар што го уништи ова вековното обележје. Пожарникарите се обидуваат да

Некои луѓе шират радост каде и да одат, а други кога и да си одат: Животни мудрости од Оскар Вајлд!

Ви претставуваме некои од најубавите цитати од големиот писател Оскар Вајлд. ,,Кога бев млад, мислев дека парите се најважна работа

Еден од десет случаи на детска астма е поврзан со загадувањето од сообраќајот

Четири милиони случаи на детска астма можат да бидат предизвикани од загадувањето на воздухот предизвикано од сообраќајот – околу

Дали додатоците во исхраната предизвикуваат рак? Еве што вели една нова студија

Истражувачите на Универзитетот ,,Тафтс” откриле дека хранливите материи од храната ни помагаат да живееме подолго – но, тоа не

Објавена првата фотографија од црна дупка

Револуција во нашето размислување за еден од најмистериозните објекти на универзумот -  објавена фотографија од црната дупка наречена ,,Стрелец

Северна Кореја: Туристите го преплавија маратонот во Пјонгјанг

Во споредба со минатата година, оваа година двојно повеќе туристи учествуваа на маратонот кој се одржа во саботата во

Истражувањата откриваат: Мажите кои не можат да направат 10 склекови имаат зголемен ризик од срцеви заболувања

Средовечните мажи кои не можат да направат 10 склекови имаат значително поголем ризик од срцев или мозочен удар, открива

Mobile Sliding Menu