Кои се 15-те најкул студентски домови во светот? (Галерија)

In Забава
Loading...

Погледнете ја листата на 15те најкул студентски домови во светот:

1. Колегиате (Collegiate), Лисабон, Португалијаcollegiate-marques-pombal

Иако Колегиате Маркес де Помпал од јануари 2018 започна со прием на студенти, тој брзо стана најдобра студентска резиденција во Лисабон. Овој дом поседува базен и сауна, фитнес центар, библиотека и кино. Местоположбата е неверојатна – во центарот на Лисабон.

2. Тиетгенколегиет (Tietgenkollegiet), Копенхаген, Данска

15 coolest student residences in the world - Tietgenkollegiet

Овој дом има интересна заоблена форма и може да сместат 400 студенти. Оваа форма и организација во домот дополнително придонесува за негување на чувството за заедништво меѓу станарите.

3. Чаптер (Chapter Living), Лондон, Англија

15 coolest student residences in the world - Prodigy Living Spitalfields

Право во срцето на Лондон, овој дом во Спитфилдс е совршено место што овозомжува да се почувствува Лондон во потполност.  Освен што е во близина на неколку универзитети, овој дом е исто блиску и до неколку забавни места каде секогаш нешто се случува.

4. Каза дел Академиа (Casa dell’Accademia (Mendrisio, Switzerland)

15 coolest student residences in the world - Casa dell'Accademia

Високо на швајцарските Алпи, овој дом најверојатно го има еден од најубавиoт поглед во светот.

5. Сите а Докс (Cité a Docks), Ле Хавр, Франција

15 coolest student residences in the world - Cité a Docks

Како звучи живеењето во градба од транспортни контејнери? Само погледнете во овој студентски дом во Франција и кажете дека е покул место од она што сте мислеле! Секој од неговите 100 контејнери е засебно студио со многу светлина.

6. Спејсбокс (Spacebox), Ултрех, Холандија

15 coolest student residences in the world - Spacebox

Овој дом е виножито на бои со повеќе од 300 единици во студентскиот кампус во Ултрех.

7. Баскет Апартмани (Basket Apartments), Париз, Франција

15 coolest student residences in the world - Basket Apartments

Another innovative idea for student housing coming from France: the Basket Apartments. On the edge of Parc de la Villette in the 19th Arrondissement, this residence’s design resembles that of a wooden basket. There are 192 studios — all of which have a balcony — and getting to the centre of Paris couldn’t be easier: the Metro stops right outside!

8. Париски градини (Paris Gardens), Лондон, Англија

15 coolest student residences in the world - Paris Gardens

Оваа резиденција во Ватерло е  најлуксузното здание, и не можете да најдете подобро во Англија.

9. Симонс Хол (Simmons Hall), МИТ, Кембриџ, САД

15 coolest student residences in the world - Simmons Hall

Во рамките на МИТ Универзитетот постојат неколку студентски домови, но овој е уникатен.

10. Вилоу Стрит Резиденс Хол (Willow Street Residence Hall), Њу Орлеанс, САД

15 coolest student residences in the world - Willow Street Residences

11. Талиесин Шелтерс (Taliesin Shelters), Скотсдал, САД

15 coolest student residences in the world - Taliesin Shelters

12. Дорм (DOORM), Лисабон, Португалија

15 coolest student residences in the world - DOORM

Друг студентски дом во центарот на Лисабон кој ви гарантира одличен престој во текот на Вашите студии. Се што Ви треба, тука го имате: спортска сала, соба за учење обезбедена со Macs, широки отворени уредени простори.. Најдобрата карактеристика е што е близина на Бика и Баиро Алто – срцето на ноќниот живот во главниот град.

13. Резиденција Галдос (Residencia Galdós), Малдос, Шпанија

15 coolest student residences in the world - Residencia Galdós

14. Олимписко село (Olympic Village), Минхен, Германија

15 coolest student residences in the world - Olympic Village

15. Камплус Туро (Camplus Turro), Милано, Италија

15 coolest student residences in the world - Camplus Turro

 

Подготвил: Александар Ивановски

contact@univerzitet.mk

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Mobile Sliding Menu