Кои се најдобри универзитети во светот?

In Високо образование, Образование
Loading...

Исак Њутн студирал на Кембриџ, додека пак од Стенфорд произлегле дури 20 нобеловци. Кои факултети се најпрестижни ?

 

Оксфорд

Се работи за најстариот универзитет во Велика Британија и еден од најпознатите универзитети во светот. Моментално, на Оксфорд студираат над 22.000 студенти. Накратко кажано, 95% од постдипломците добиваат работа шест месеци после студирањето.

 

Кембриџ

Над 18.000 стиденти студираат на овој универзитет,каде имаат и прилика да живеат во рамките на студентскиот кампус.Самиот универзитет се состои од над 31 колеџ и 150 академски департмани. Кембриџ е основан во 1209 година,на него студирале бројни познати личности,вклучувајќи го Исак Њутн, па и Џон Харвард, кој го основал Универзитетот Харвард.

 

Kaлифорниски институт за технологија

Овој институт го нарекуваат Калтек, а она што го издвојува од другите е тоа што е многу мал. Калтек прима околу 1000 студенти годишно, а основан е 1891 година. Овде, студентите ги решаваат најголемите научни и технолошки проблеми, а логото им е дабар што значи “инженер од природата”.

 

Стенфорд

Овој универзитет делумно е заслужен и за отворањето на Силиконската долина. Моментално, Стенфорд прима околу 20.000 студенти, а до овој момент има и лансирано и 20 добитници на Нобелова награда. 

 

Технолошки институт во Масачусетс

Она по што овој институт е познат е што постојано им дава финансиска помош на своите студенти. Таму, студирале и многумина денес вработени во Гугл, Амазон и Епл. 

Loading...

You may also read!

Иста држава, различни аршини! По кој критериум еден редовен професор добива 36.000, а друг 122.000 ден. плата?

Има огромни разлики меѓу платите на вработените на јавните универзитети, кои, пак, се финансирани нетранспарентно, немаат усогласени правилници со

Read More...

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu