110-те најдобри бруцоши нема да плаќаат партиципација за прв семестар

In Високо образование
Loading...
По повод 40 години од основањето на Универзитетот „Св Климент Охридски“  од Битола  годинава 110 брцоши кои што ќе бидат најдобро рангирани на конкурсите кои што ќе ги објават и спроведат  високообразовните единици кои што функционираат во рамки на битолскиот универзитет ќе бидат ослободени од плаќање на партиципација за прв семестар.

-Тоа го направивме за да го отвориме процесот на селекција, за подобрите, да имаме поквалитетен влез. Но и маркетингшки, зошто да не кажеме да ние мислиме на оние луѓе, добри деца и спремни сме да ги прифатиме. Тоа е делот кога идните студенти не се покриени со некакви стипендии. Веќе од втора година кога ќе покажат тие резултати имаат можност и преку фирмите кои што ги даваме, преку министерството за образование и на разни други начини да добијат стипендија, но бруцошите никој не ги покрива, затоа решивме 110 стипендии да дадеме на идните бруцоши. Ако тоа се покаже добро и во иднина ќе продолжиме така, рече проф. д-р Сашо Коруновски, ректор на Универзитетот„Св Климент Охридски“ од Битола.

Универзитетот „Св. Климент Охридски“-Битола, континуираната соработка со бизнис секторот од градот и државата ја ефектуира со обезбедување стипендии за студентите кои студираат на УКЛО. Во новата академска година очекуваат да запишат од 1500 до 2000 студенти.

-Тоа е валоризација на школскиот систем. Го признаваме и тоа е добро. Матурата е добар чин и тој треба да продолжи така. Од оваа година средношколците нема да можат да се запишат без положена матура, односно други завршни испити, тоа е еден од селекторите на успехот. Ќе ни биде тешко ама еднаш треба да се почне, рече проф. д-р Коруновски.

Извор: Тера ТВ

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Mobile Sliding Menu