Што мислат младите за работничките права?

In Живот и стил
Loading...

75% од младите сметаат дека правата на работниците постојат само на хартија, а работниците не ги бранат своите права, покажува последното истражување на Коалицијата на младинските организации „Сега“.

Според анкетата, 25% од невработените се подготвени да работат без да потпишат договор. Илиевски вели дека актуелната состојба на младите невработени лица е загрижувачка и според него, и самите работодавци треба да бидат потранспарентни и да ги едуцираат своите работници за нивните права.

Кршењето на правата на работниците е една од причините зошто младите ја напуштаат земјата, вели Благоја Ралковски, од Независниот Синдикат.

Марија Џонс вели дека честите измени на законот за работни односи се на штета на правата на работниците.

Иако голем број на работници се жалат за условите и правата на работното место, Џонс вели дека тие не го пријавуваат проблемот од страв дека ќе бидат избркани од работа.

Работниците често се отпуштани од работа усно, без документ, а за да се случат измени во актуелната состојба, според неа, работниците треба да го кренат гласот за своите права.

Loading...

You may also read!

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Милијарда долари собрани за обнова на Нотр Дам, а не сме во можност да ја обновиме планетата

Историските обележја како катедралата Нотр Дам се значајни симболи на културата, па нормално, луѓето ќе се приврзат емотивно со

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu