Професор Сарид Ронит од Израел со предавање на Биотехничкиот факултет во Битола

In Високо образование, Образование
Loading...

Во рамките на програмата на Европската Комисија – Еразмус, во просториите на Факултетот за биотехнички науки – Битола, предавање одржа проф. д-р Сарид Ронит, од Факултетот за природни науки при Универзитетот Бар Илан од Израел.

Денешното мое предавање е на тема Вирусни болести кои потекнуваат од храната една тема која е навистина интересна и се повеќе зазема свое место во делот на производството на безбедна храна во светот  – изјави проф. д-р Сарид Ронит.

 “Ни престставува особена чест и задоволство што денес на нашиот факултет гостин ни беше професорката Сарид, која е еден од водечките светски стручњаци во делот на вирусните заболувања особено во делот на испитувањето на Herpes вирусите. Покрај одржаното предавање, во овие денови ќе воспоставиме и поблиска соработка со Факултетот за природни науки и секако Универзитетот Бар Илан од Израел, со што ќе им овозможиме на дел од нашите студенти како и на академскиот кадар да го посетат овој реномиран Универзитет, и не само да го посетат туку и да се стекнат со непроценливо искуство од работата и престојот тамуЗа да се овозможи ова УКЛО има склучено Договор за соработка со Универзитетот Бар Илан и зато треба максимално да ги искористиме потенцијалите кои ги нуди овој Договор.” – истакна проф. д-р Љупче Кочоски, декан на Факултетот за биотехнички науки – Битола.
На предавањата беа присутни студентите на Факултетот за биотехнички науки, но и академскиот кадар од овој факултет.
Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Mobile Sliding Menu