Пронајден лек за деменција?

In Здравје
Loading...
Научниците се надеваат дека успеаа да пронајдат лек кој ги спречува сите невро-дегенеративни болести на мозокот, вклучувајќи ја и деменцијата. Оваа информација ја соопшти Советот за медицински истражувања на Велика Британија.

Експертскиот тим во 2013 година успеа да го запри умирањето на нервните ќелии кај животни и тоа откритие неколку денови беше на насловните страни ширум светот. Користените компоненти во лекот сепак сеуште не се погодни за примена кај човекот, бидејќи предизвикуваат оштетување на органите.

Денес, тимот на научници пронајде два нови лекови кои имаат еднакво заштитно дејство за нервните ќелии, а безбедно може да го користи и човекот. 

Клиничкото истражување на пациентите кои боледуваат од деменција ќе започне наскоро, а резултатите од делотворноста на лекот ќе бидат објавени за три години.

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu