Одличен настап на меѓународен натпревар на студенти од правниот факултет при УКИМ

In Високо образование
Loading...
Извонреден настап на студентите од Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ на студентскиот натпревар по меѓународно право Moot Court Competition Phillipe Jessup во Вашингтон – освоено 56-то место од вкупно 730 екипи.

На финални рунди во Вашингтон (31.03-7.04.2019) во екипата на Правниот факултет „Јустинијан Први“ учествуваа: Ванѓел ЃеорѓиевЕниса РамиКристијан Милошевиќ и Филип Јовиќ, подготвувани од проф. д-р. Сашо Георгиевски и асс. м-р. Љупчо Стојковски.

Moot Court Competition Phillip C. Jessup е најстариот, најголемиот и најпрестижниот светски натпревар на студентите од областа на правото кој оваа година славеше 60-годишен јубилеј со учество на рекордни 730 студентски екипи од скоро сите земји во светот.

Со оствареното 56-то месото, екипата на Правниот факултет беше најдобро пласирана од оние во регонот (со исклучок на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Софија (54)), наоѓајќи се некаде помеѓу екипите од универзитетите од Кембриџ (47), Кејс-Вестерн – САД (48), Хамбург (53), или, Преторија (55) и оние од Универзитетите Аристотели од Солун (62), Џорџ Вашингтон (66), Мадрид (73), Хелсинки (70), Токио (81), Торонто (85), или Францускиот Пантеон Пари II (105).

На пред-финалните пријателски натпревари Philip C. Jessup European – Friendlies во март во Лисабон со учество на 21 европски тим, по победите над тимовите од Универзитетите од Виена, Малта, Кипар, Исланд и Летонија (во полу-финалето), екипата на Правниот факултет се пласираше во самото финале, во кое загубија од тимот од Универзитетот во Будимпешта кој подоцна стана севкупен победник на завршните натпревари во Вашингтон, победувајќи ја во финалето екипата од Универзитетот Колумбија, САД.

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Mobile Sliding Menu