На кој начин научникот Тесла го “тренирал” својот мозок?

In Истражување и развој
Loading...

Тесла бил еден од најголемите генијалци, а што придонело за тоа?

Постојат ли трикови кои овој иноватор ги применувал и можеме ли и ние да ги применуваме за да бидеме поуспешни?

Тој е познат затоа што го измислил електричниот состав на наизменична струја, а неговото име стои на 300 изуми.

Тесла цел живот работел на проекти и ги реализирал до крај.

Последните години е многу популарен на интернет.

Страницата lifehacker.com направи листа на навики со кои Тесла станал неприкосновен иноватор.

Тој спиел само по 2 часа.

Тесла ги визуелизирал работите пред да ги осмисли и да ги конструира.

За креативно размислување потребно е да се опуштите и да поработите на проблемот во својата глава.

Тесла самиот објаснувал дека не брза кога работи.

Ако шетате тоа ќе влијае на вашата креативност. Во 1881 година тој се преселил во Будимпешта по една животна промена и додека шетал во парк и рецитирал поезија, му текнало за струјата.

Како и многу други иноватори, и Тесла вели дека треба да се осамите кога сакате да творите.

Извор: Женски магазин

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu