Најнови истражувања на универзитетот во Единбург! Со златото во борбата против ракот!

In Истражување и развој
Loading...

Последните истражувања покажаа дека во иднина, мали парчиња злато може да се користат во борбата со ракот.

Студијата на научниците од Универзитетот во Единбург покажа дека златото го зголемува ефектот на лековите кои се користат вп борбата со ќелиите на канцерот. Златото е хемиски елемент кој има способност за катализирање. Како што пишува Дејли Меил, научниците открија дека златото во таков случај може да биде катализатор без било какви пропратни оштетувања. 

 

“Откривме нови карактеристики на златото кои сугерираат дека тој метал може да се користи како би ги испуштало лековите во туморите поприлично сигурно”, истакна д-р Асиер Унсити Броцета. 

 

Методот досега е испробан кај зебрастите риби и се покажа доста успешен. Во следниот период потребно е да се утврди дали методот е сигурен и за луѓето и кои се неговите краткорочни, а кои долгорочни ефекти. 

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu