Научници цели 20 години прибираа податоци и утврдија: Сонцето до 2050 година ќе олади

In Истражување и развој
Loading...

Група научници очекува дека Сонцето до 2050 година “необично ќе се излади”. Тие ова го нарекоа “екстремен минимум”, што е суштински најниска точка во обично изедначениот 11 годишен циклус на Сонцето. 

Нуклеарната фузија во сончевото јадро предизвикува ултралилаво зрачење кое создава пеги на Сонцето. 

Научниците трагаат по шемата на тие циклуси. 

После 20 години собирање податоци и следење на Сонцето, физичарот Ден Љубин од Универзитетот Калифорнија во Сан Диего, пресмета и за колку нашата звезда ќе се олади. 

– Сонцето ќе биди поладно за 7 степени – рече Љубин во студијата објавена во Списанието на астрофизичари, пренесува АОЛ. 

– Сега има појдовна точка од која може да направиме подобар климатски модел на симулација. Така можеме да разбереме како промените во соларното ултралилаво зрачење влијаат на климатските промени – истакнува Љубин. 

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu