Научници вбризгале човечки гени во мозоците на мајмуни и ги направиле поинтелигентни

In Истражување и развој, Политика
Loading...

Научници од Кина ставиле човечки гени во мозоците на мајмуни – експеримент кој, според најновата студија, се чини дека ги направил приматите поинтелигентни.

Животните покажале подобри резултати на краткиот тест за меморија и реагирале многу побрзо од нормалните мајмуни, според статијата за истражувањето објавена во пекингшкото списание National Science Review.

Истражувањето било предводено од Институтот за зоологија во Кунмин во југозападна Кина, и имало за цел да ја испита генетската основа на човечкиот мозок и еволуцијата на човечката способност за спознавање.

Истражувачите, во мозокот на 11 мајмуни, вбризгале MCPH1 – ген за кој тие мислат дека може да игра важна улога во развојот на човечкиот мозок. На овој начин тие создале ,,трансгенски мајмуни”. Научниците вклучени во ова истражување изјавиле дека ове е прв таков експеримент кој се користи за да се разбере ,,генетска основа на потеклото на човечкиот мозок”.

Истражувачите забележале дека, не само што мајмуните имале подобра краткотрајна меморија, туку и нивните мозоци подолго време се развивале и имале сличен модел на развој како човечкиот мозок.

Експериментот предизвика значителни реакции од научниците од западот, кои остро го искритикуваа и го нарекоа ,,неетички експеримент”.

,,Наметнувањето на човечки особини  може да направи само штета. Каде би живееле и што би правиле? Не создавајте битие кое не може да има смисловен живот, во било кој контекст”, рече Жаклин Гловер, биоетичар на Универзитетот во Колорадо.

Во јануари 2019 година, научниците во Кина клонираа група од пет мајмуни со модифицирани гени, во експеримент дизајниран да им помогне на истражувачите да ги разберат човечките болести.

Тогаш биоетичарите го критикуваа пристапот, бидејќи некои од клонираните мајмуни и ембриони преживеале само неколку дена.

Истражувањето врз приматите е строго контролирано, што значи дека мали се шансите таквите техники да бидат широко применети.

Друг кинески истражувач – професор Хе Јанкуи – се соочи со глобална осуда во 2018 година откако јавно призна дека ги создал првите генетски модификувани бебиња.

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Mobile Sliding Menu