Како да се навикнете на рано будење по летниот распуст !

In Живот и стил
Smiling woman stretching in bed
Loading...

Учебната година започна, а после 2 месеци одморање, време е за новите училишни обврски, но и за рано будење. Со помош на овие “трикови”, ќе станете повторно ранобудник без многу мака!

Распоред на спиење

Пресметајте колку часови Ви се доволни за да бидете наспани. Пред почетокот на учебната година, почнете да се будите порано и да не спиете попладне. Така организмот ќе се навикне на ново темпо.

Утринска рутина

Во текот на летото, покрај спиењето, Ви се испоремети и дневниот рапоред на активности. По будењето, веднаш доручкувајте, како би имале енергија за цел ден.

Заспивање

Помина полноќ, а Вас сеуште не Ви се спие? Ислучете ги сите електронски уреди од собата и избегнете да гледате тв програма со насилна содржина. Наместо тоа, подобро изберете книга или пуштете музика. Проветрете ја собата пред спиење и затемнете ја.

Точно време за одење во кревет

Иако не Ви доаѓа дремка за спиење, сепак потрудете се секоја вечер во исто време да одете на спиење.

Хормон на спиење

Пробудете го мелатонинот – хормонот на спиење! Избегнувајте чоколадо, сокови и чај неколку часови пред легнување. Ореви,вишни и грозје ќе го разбудат мелатонинот кој ќе Ви овозможи полесно да заспиете.

 
Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu