Истражувањата покажуваат: Mажите со брада се попривлечни за жените

In Забава

 Според една студија повеќето жени би излегле на состанок со мажи кои имаат брада, но не преголема.

Во оваа студија, која е објавена во списанието Journal of Evolutionary Biology, беа анкетирани 8,500 жени постари од 18 години.

Нивна задача беше да одберат една фотографија од мажи со различна големина на брада.

Еве ги резултатите:

  1. Прилично голема брада
  2. Голема, густа брада
  3. Мала брада
  4. Без брада

Резултатите се слични на претходни студии кои се однесуваат на брадата на мажите.

д-р Џереми Николсон

,,Резултатите покажаа дека според жените најпривлечни се оние мажи кои имаат прилично голема брада. Жените ги бираат овие мажи и како краткорочни и како долгорочни партнери”, изјави Џереми Николсон за списанието Psychology Today.

,,Меѓутоа, според жените, мажите кои имаат голема, густа брада се најмажествени, агресивни и позрели од останатите. Исто така жените сметаат дека овие луѓе изгледаат многу постаро. Мажите со мала брада, од друга страна, се сметаат за најдоминантни”.

You may also read!

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Милијарда долари собрани за обнова на Нотр Дам, а не сме во можност да ја обновиме планетата

Историските обележја како катедралата Нотр Дам се значајни симболи на културата, па нормално, луѓето ќе се приврзат емотивно со

Read More...

Луѓето кои се будат рано наутро се навистина посреќни, потврдува науката

Жаклин Лејн, докторка во Општата болница во Масачусетс, неодамна спроведе истражување поврзано со спиењето и резултатите ги објави во

Read More...

Mobile Sliding Menu