Задолжително воведување на службениот јазик на факултетите?!

In Високо образование
Loading...

Одборот за стандардизација на српскиот јазик, алармира на запуштеност и загрозеност на српскиот јазик и кирилицата, и предлага воведување на српскиот јазик за задолжителен предмет во сите факултети.

Претседателот на Одборот Срето Танасиќ нагласува дека нашите високобразовни луѓе немаат доволно знаење од српскиот јазик, а во целиот работен век треба да извршуваат работи на тој јазик.

“Кога заминуваат од средно училиште, во кое српскиот јазик не е доволно застапен, тие веќе не се соочуваат со изучување на српскиот јазик. Затоа многу лошо ги пишуваат документите за нивно вработување, а и не знаат дека во Србија службено писмо е кирилицата”, изјави Танасиќ. 

Со него се согласува и шефот на катедра за српски јазик при Филолошкиот факултет во Белград, проф. д-р Вељко Брбориќ кој, говорејќи за статусот на српскиот јазик во образовниот систем, констатира дека со воведувањето на новите предмети, јазикот доста ‘настрада’, и во тој поглед многу заостануваме зад развиените културни општества.

 

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu