Доделени наградите 26 Јули на најдобрите од УКИМ

In Високо образование
Loading...
   
 
 
 
 
 
 

На 16 февруари 2018 година, во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, беше доделена наградата „26 јули“ на пет најдобри студенти, од средствата од Фондацијата „Франк Манинг“.

Од 1980 година, оваа награда традиционално се доделува секоја година на најдобрите студенти од факултетите од областа на општествените науки, архитектурата и уметностите.

Ректорот на Универзитетот, проф. д-р Никола Јанкуловски им jа врачи наградата на следниве пет најдобри студенти во академската 2016/2017 година, на предлог на факултетите: Сара Спасова (9,97) од Филозофскиот факултет, Теодора Јосифовска (9,93) од Филолошкиот факултет „Блаже Конески”, Мерџан Ѓунтер (9,90) од Економскиот факултет, Дамјан Ѓоргиевски (9,85) од Факултетот за ликовни уметности и Сања Аврамоска (9,66) од Архитектонскиот факултет.
Поради технички причини, оваа година не се додели наградата „26 јули“ на студент од Правниот факултет „Јустинијан Први“.

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu