Дигитализација на Св.Софија во Охрид (видео)

In Во Македонија

Еден од најрепрезентативните споменици на културата во Македонија, катедралната црква Св. Софија е дигитално документирана.

Документирањето на екстериерот и ентериерот на црквата, со фокус на фреските го вршеше тим од американски експерти од CyArk компанијата.

Податоците се документираа на три нивоа. Се користеа беспилотни дрон летала, земјени ласерски скенирања и фотографирања од земја се со цел целосно да биде документирано богатството на црквата. На крај се креира 3Д површински модел (во видео подолу) информира археологот Кејси Хадик.

 

In October 2018 CyArk documented the 11th Century Church of St. Sophia. Located on the shores of Lake Ohrid in the…

Posted by CyArk on Wednesday, March 13, 2019

You may also read!

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Милијарда долари собрани за обнова на Нотр Дам, а не сме во можност да ја обновиме планетата

Историските обележја како катедралата Нотр Дам се значајни симболи на културата, па нормално, луѓето ќе се приврзат емотивно со

Read More...

Луѓето кои се будат рано наутро се навистина посреќни, потврдува науката

Жаклин Лејн, докторка во Општата болница во Масачусетс, неодамна спроведе истражување поврзано со спиењето и резултатите ги објави во

Read More...

Mobile Sliding Menu