Британија: Нови правила за игрите на друштвените мрежи!

In Живот и стил
Loading...

Британската Влада постави план за воведување нови правила кои мора да ги почитуваат друштвените мрежи и сајтови кои работат на територија на Велика Британија, или чија целна група им се Британци.

 Целта на новите правила е да се подобри безбедноста, пред се`, на децата на интернет, како и да се спречи ширењето на говор на омраза. Постојат шпекулации дека Владата ќе основа и регулативно тело за интернет, слично на она за телевизија.

,, Му се ближи крај на времето во кое ние само ги молиме компаниите и сопствениците на друштвените мрежи да работат подобро и им оставаме простор за саморегулација”, рече за Би-Би-Си министерот за култура Џереми Рајт.

Што пишува во извештајот?
Извештајот е уреден во соработка со фондацијата Интернет Воч (Internet Watch Foundation) која се занимава со заштита на децата на интернет.

Ова се предлозите на Владата:

  • Да се искорени говорот на омраза во одреден временски рок или во спротивно медијските компании ќе плаќаат казни. Сличен закон постои и во Германија.
  • Друштвените мрежи мораат да ја проверуваат старосната доба на корисниците
  • Казни за друштвените мрежи кои не ги отстрануваат недостојните содржини и фотографии од злоставување на деца
  • Ограничување на рекламите за храна и безалкохолни пијалоци богати со масти, шеќери и соја

Што за ова има да каже фондацијата?

 Интернет Воч работи на запирање на криминалот на интернет. Оваа организација ги повика властите да пристапат внимателно на подготовките за новите закони.
Претходно Фондацијата ги критикувала предлозите на Европската комисија за приватноста на интернет, наведувајќи дека оние кои го користат интернетот за нелегални цели, на тој начин можат лесно да ги сокријат нивните активности.

Рајт изјавил дека е свесен за тоа дека овие измени најтежко ќе им паднат на технолошките компании. ,,Ако го направиме тоа како што треба и изработиме систем кој ќе функционира, можеби и другите земји внимателно ќе изанализираат овој модел и ќе се обидат да направат нешто слично. Добро би било ако големите компании, како што е Фејсбук, се вклучат во овој проект”.

Loading...

You may also read!

Од тука може да ја симнете апликацијата МојДДВ

Денеска стартува проектот „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите

Read More...

Три калуѓерки заработиле скоро милион евра од марихуана (Галерија)

Целиот проект го започнале пред седум години со само 12 билки, пренесува Klix.ba. Тие тврдат дека со своите производи успеале

Read More...

Вакцините и аутизмот немаат апсолутно никаква поврзаност, тврди уште една голема студија

Новата голема студија спроведена во Данска, не открила поврзаност меѓу вакцинирање против мали сипаници, заушки и рубеола и развој

Read More...

Mobile Sliding Menu